Декретні виплати в Україні.

При народженні дитини в сім'ї істотно зростають матеріальні витрати батьків. Державна підтримка в Україні в цьому випадку здійснюється також і шляхом декретних виплат.

Основний законодавчий документ, який регламентує питання нарахування декретних виплат в Україні - це Закон України № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999р. У цьому Законі зафіксовані основні положення, які визначають порядок здійснення виплат, їх тривалість, а також встановлюють розмір таких виплат.

Головний принцип даної державної допомоги закріплений в ч.1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - матеріальна допомога призначається в такому обсязі, щоб нівелювати скорочення доходів через відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами.

Декретні виплати в Україні працюючим громадянам України.

Декретні виплати працюючим громадянам здійснюються відповідно до положень статті 8 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Відповідно до даної норми:

  • оплачується 70 календарних днів до пологів і 56 днів після пологів (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей оплачується 70 календарних днів після пологів);
  • громадянам, які усиновили дитину, держава надає відпустку з моменту усиновлення в розмірі 56 календарних днів (70 календарних днів - при усиновленні двох і більше дітей). У разі, якщо дитина усиновлена обома батьками, відпустка по догляду за дитиною може оформити будь-який з батьків;
  • особи, які належать до 1-4 категорії потерпілих у катастрофі на Чорнобильській АЕС, користуються пільгою: їм надається відпустка по догляду терміном 180 днів.

Жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами вищевказаної тривалістю на підставі медичного висновку. Даний вид відпустки надається виключно жінкам, винятком з цього правила є усиновлення дитини, але в цьому випадку усиновителям надається тільки друга частина відпустки.

Для працюючих громадян кошти для декретних виплат в Україні у зв'язку з вагітністю та пологами нараховуються Фондом соціального страхування. Відбувається це в наступному порядку: фахівці відділу кадрів підприємства на підставі листка непрацездатності фіксують дату виходу працівника в декретну відпустку, і оформляють спеціальний протокол для подачі до Фонду соціального страхування.

Оформлення виплат для непрацюючих громадян України.

Законодавчими нормами України передбачені декретні виплати в Україні непрацюючим мамам. Жінки, які не значаться з яких-небудь причин в системі державного соціального страхування, також не позбавлені можливості отримати матеріальну підтримку від держави у зв'язку з вагітністю та пологами. Стаття 9 Закону України від 21.11.1992 № 2811-XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачає доступність нарахування декретних виплат в Україні для осіб, які не роблять внески до Фонду соціального страхування (це можуть бути такі категорії громадян, як студенти, безробітні та інші).

Необхідні документи для нарахування таких виплат непрацюючим громадянам необхідно надавати до відділу соціального захисту населення за місцем проживання, оскільки законодавством саме цьому органу дано право нарахування декретних виплат непрацюючим мамам.

Непрацюючим жінкам відповідно до законодавчих норм оплачується державна допомога - 25 відсотків від розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, з розрахунку на місяць.

Отже, звернемося до конкретних цифр: з 01.01.2018 року прожитковий мінімум в Україні для працездатної особи становить суму 1762 грн., тобто за допомогою простих арифметичних дій отримуємо 25% - 440,5 грн. в місяць. В день це становить 14,68 грн., 3а 126 календарних днів оплачуваної відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами - 1850 грн, якщо ж відпустка 140 днів - сума допомоги становитиме 2055,2 грн.

Також слід знати, що допомога по вагітності та пологах надається в розмірі 100 відсотків середньомісячного доходу (стипендії, допомоги по безробіттю тощо) непрацюючої жінки, але не менше 25 відсотків від розміру встановленого прожиткового мінімуму для працездатної особи з розрахунку на місяць .

Законом передбачено, що для здійснення виплат не можна використовувати одночасно кілька підстав. Тобто, якщо жінка - студентка, то вона повинна вибрати або одержання допомоги по вагітності та пологах в розмірі 100% стипендії, або отримання державної допомоги.

Як нараховуються декретні виплати в Україні.

Багатьох цікавить механізм, як нараховуються декретні виплати в Україні. Пояснимо порядок нарахування декретних виплат: розрахунок проводиться шляхом множення середньої заробітної плати в день на кількість днів оплачуваної відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Яким чином розраховується середньоденний заробіток? Береться нарахована зарплата за розрахунковий період і ділиться на кількість календарних днів зайнятості (період перебування в трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, здійснення підприємницької діяльності).

В даному контексті розрахунковий період - це період, що становить 12 місяців перебування працівника в трудових відносинах з останнім роботодавцем, тобто 12 місяців до настання страхового випадку. Нерідко може виникнути ситуація, при якій жінка на останньому місці роботи відпрацювала період менше 12 місяців. В цьому випадку розрахунковим періодом є кількість місяців, фактично відпрацьованих на підприємстві, установі, організації.

Для розрахунку декретних виплат використовується наступна формула:

Допомога по вагітності та пологах = Середньоденна заробітна плата х Кількість календарних днів

Кількість календарних днів - у даному випадку це кількість календарних днів, що припадають на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами.

Середньоденна заробітна плата - це нарахована в розрахунковому періоді заробітна плата (з якої сплачувався єдиний страховий внесок), поділена на кількість календарних днів у розрахунковому періоді.

Декретні виплати відповідно до закону підлягають до виплати одночасно з найближчою заробітною платою. В основному підприємства, установи, організації дотримуються цього правила і перераховують декретні виплати разом з найближчою заробітною платою, згодом отримуючи компенсацію від фонду соціального страхування.

Але в реальному житті є й винятки з правила, коли підприємства чекають перерахування від фонду соціального страхування, і тільки потім виплачують його жінці, яка перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами.

 

У разі порушення ваших прав, ви можете звернутися до Першого дніпровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52, тел. (056)742-82-30, (099)232-77-89.

Всеукраїнська гаряча телефонна лінія – 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно з мобільних і стаціонарних телефонів у межах України).

 

 

Заступник начальника відділу «Синельниківське бюро правової допомоги» Першого дніпровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлія Лакіза.

Информация - Правова допомога

Наша адреса

49064, м. Дніпро,
проспект ім. Сергія Нігояна, 77

Приймальня:

(056) 720-99-20 

(056) 720-99-91

Сектор по роботі зі зверненнями громадян:

(056) 767-14-50

Черговий:

(0562) 52- 03-05

(056) 767 -26-17

E-mail: lensovet@ukr.net

 

Відвідуваність інтрернет - порталу


mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні537
mod_vvisit_counterВчора1461
mod_vvisit_counterНа цьому тижні1998
mod_vvisit_counterНа минулому тижні9213
mod_vvisit_counterВ цьому місяці33615
mod_vvisit_counterВ минулому місяці39696
mod_vvisit_counterВзагалі1018356

Online (20 minutes ago): 16
Your IP: 18.207.102.38
,
Now is: 2020-10-27 13:21