Реєстрація місця проживання дитини без письмової згоди батька.

Сьогодні фахівець Першого дніпровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Микола Черваньов консультує з питання вирішення життєвої проблеми, що досить часто виникає при здійсненні реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років.

 

Проблема виникає тоді, коли один з батьків не дає письмової згоди на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини. Підставами такої поведінки можуть бути різні причини, починаючи з байдужості та безвідповідальності до проживання одного із батьків в іншій країні. Головне в цій ситуації – забезпечити дотримання інтересів дитини. Тож постає питання, яким чином це зробити, щоб досягти позитивного результату. І з таким питанням до Бюро зверталися клієнти неодноразово, оскільки відділ реєстрації місця проживання відмовляє у реєстрації малолітньої дитини, опираючись на норми Правил реєстрації місць проживання.

Алгоритм дій у цій ситуації наступний.

По-перше, необхідно звернутися до суду у порядку адміністративного судочинства з позовною заявою до відділу реєстрації місця проживання відповідної територіальної громади з позовними вимогами про скасування рішення про відмову у реєстрації місця проживання дитини та зобов’язання вчинити певні дії.

По-друге, обґрунтувати у поданій позовній заяві необхідність реєстрації місця проживання дитини для найкращого забезпечення інтересів дитини.

Правова колізія виникає, оскільки відповідно до п. 14 Правил реєстрації місць проживання, у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Відповіді, як реєструвати дитину, коли батько не дає письмової згоди з будь-яких підстав, у Правилах реєстрації місць проживання (затверджені постановою Кабінету міністрів України від 02.03.2016р. №207), не передбачено.

Разом з тим, слід враховувати, що чинні міжнародні договори, згоди на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України (ст. 9 Конституції України).

Статтею 3 Конвенції «Про права дитини» (схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989р. №44/25, ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991р. №789-XII) передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Необхідно взяти до уваги і при вирішенні такого судового спору послатися на те, що відсутність реєстрації місця проживання малолітніх дітей суперечить їх інтересам та суттєво обмежує реалізацію їх прав і свобод. Тому відсутність письмової згоди одного з батьків (якщо її неможливо отримати з будь-яких причин) не повинна бути перешкодою для здійснення реєстрації місця проживання дітей за адресою іншого з батьків.

Відсутність реєстрації місця проживання малолітніх дітей за місцем їх фактичного проживання суперечить інтересам дітей та суттєво обмежує реалізацію їх прав, які гарантовані Конституцією України та законами України, зокрема права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, право на освіту, охорону здоров’я та соціальний захист.

Належним і достатнім способом захисту у вищевказаних спірних відносинах є скасування у судовому порядку рішення відділу реєстрації місця проживання відповідної територіальної громади про відмову у реєстрації місця проживання дитини та зобов’язання даного відділу зареєструвати місце проживання дитини за відповідною адресою.

 

При виникненні правових проблем звертайтесь за юридичною консультацією до Першого дніпропетровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52, з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 17.00, тел. (056) 742-82-32, (099) 232-77-89.

Детальну інформацію з питань, пов’язаних з отриманням безоплатної правової допомоги, можна отримати за номером цілодобової телефонної лінії – 0 800 213 103 або на веб-сайтах Міністерства юстиції та Координаційного центру з надання правової допомоги.

 

Начальник відділу «Синельниківське бюро правової допомоги» Першого дніпровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Микола Черваньов.

 

 

Информация - Правова допомога

Наша адреса

49064, м. Дніпро,
проспект ім. Сергія Нігояна, 77

Приймальня:

(056) 720-99-20 

(056) 720-99-91

Сектор по роботі зі зверненнями громадян:

(056) 767-14-50

Черговий:

(0562) 52- 03-05

(056) 767 -26-17

E-mail: lensovet@ukr.net

 

Відвідуваність інтрернет - порталу


mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні554
mod_vvisit_counterВчора1461
mod_vvisit_counterНа цьому тижні2015
mod_vvisit_counterНа минулому тижні9213
mod_vvisit_counterВ цьому місяці33632
mod_vvisit_counterВ минулому місяці39696
mod_vvisit_counterВзагалі1018373

Online (20 minutes ago): 17
Your IP: 18.207.102.38
,
Now is: 2020-10-27 13:41